Vücut gümüş grisidir. En karakteristik özelliği vücudunda birbirine paralel 14-15 koyu şeridin dikine uzanmasıdır. Burun bölgesi ile gözlerinin arası da koyu renklidir. Maksimum boy 55cm genellikle 25 cm'yi geçmez 1-80m'lik kumlu ve çamurlu zeminler ile deniz çayırlarının egemen olduğu ortamlarda demersal olarak yaşarlar.

Eşeysel olgunluğa erkekler 2 yaşında 20cm dolaylarında; dişiler ise 3 yaşında 24cm dolaylarında iken erişirler. Ege Denizi'nde haziran-ağustos, Akdeniz'de ise haziran-ekim ayları arasında ürerler.

Görüntü itibari ile çok sevimli bir balıktır. Özellikle kumluk bölgelerde yemlenen mırmırların Türkiye sularında yakalanan yaklaşık olarak 1kg'lık bireyleri mevcuttur. Tekne ile avcılıkta pek çok bölgede tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığında belli zaman aralıklarını takip etmek çok önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu balık kıyıya daha çok yumurtlama zamanında yaklaşmaktadır.Mırmırlar küçük sürüler halinde dolaşır ve yemlenirler. Tekne ile avcılıkta günün her saatinde avlanılabilir ancak kıyı avcılığında daha çok akşam hava kararmaya yakın saatlerde başlayan mırmır avı gece yarısından önce sonlanmaktadır. Benim de avladığım ve çoğunlukla rastladığım bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

· Sarayburnu'nda bulunan kumluk alanlar (sonbahar).
· Gürpınar, Büyükçekmece ve Silivri'ye kadar kıyı şeridi (sonbahar).
· Sarıyer Rumeli Feneri mevkii (sonbahar).
· Özellikle Saros ve Ege kıyıları (yılın bir çok ayı).AVCILIĞI

Kıyı balıkçılığında mırmır avlarken kullanılan en önemli yem kaya kurdudur. Fakat bu balığın kondisyonu ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin dalgalı ve hafif fırtınalı bir denizde suyun dibi haraketli olacağından balık çok fazla seçici olmayabilir. Sıralama yapmak gerekirse; kaya kurdu, çamur kurdu, teke, sülinez ve diğerleri diye sıralayabiliriz.

Ancak kaya kurdu bu balık için favori bir yemdir ve temin edilmeside çok kolaydır. Ayrıca toplayacağınız tekeleride ölü hali ile bu balığı yakalamak için kullanabilirsiniz. Yöreye göre değişkenlik gösterebilen yem seçimi, Ege bölgesinde tavuk eti, Karadeniz'de ise bildiğimiz solucan olarakta karşımıza çıkabilir. Ancak favori yem her zaman için kaya kurdudur. Kaya kurdunu yosunlu taş yüzeylerden spatula ile kendinizde çıkarabilirsiniz.

Yazının başında bahsettiğim gibi mırmır kıyılara yaklaştığında genellikle kumluk alanlarda beslenir. Daha önce mırmır yakalandığını bildiğiniz kumluk bir alanda havada müsait ise ve zamanıda gelmişse bu balığı yakalamamanız tamamen şanssızlığınıza kalmış diyebiliriz. Ancak mırmırın oltaya vuruşu ve çekilmesi balığın büyüklüğü ile orantılı olarak biraz zor olacağından seçeceğiniz bölge avcılık yapmaya müsait olmalıdır. Ayrıca ekipman olarak mutlaka olta ucunu aydınlatacak fosfor ışığı ya da parlak şerit bantlardan götürmeyi unutmayınız. Mırmır oltanıza vurduğuna karşılaşacağınız manzara sizi hayretler içinde bırakacaktır buna emin olun.Av günü temin ettiğiniz kurtlarınızın suyunu 1-2 sefer değiştirip canlı tutabilirsiniz. Yemlerinizi bir kaç gün önceden temin ettiyseniz onları canlı tutmak için buzdolabınızın sebzelik bölümünü kullanabilirsiniz. Bu durumda kurtların olduğu kabın içerisine bir kaç parça yosun ve sadece kurdun bir kısmı suda kalacak şekilde ekleyeceğiniz deniz suyu bu yemlerin canlı kalmasını sağlayacaktır.

Mırmır oltası tekne avcılığında 4-6 numara arası iğneler ve klasik 3-5 iğneli yemli olta mantığı ile hazırlanır. Kıyıdan ise bu olta takımı ile birlikte benimde favorim olan ve daima kullandığım kuma yatırma oltası kullanılması daha mantıklıdır. Bu oltada kurşun fırdöndüye takılır ve 1,5 kulaç maksimum 0.30mm misinaya 2 adet 4 numara sazan iğnesi takılır. Bu iğnelerden bir tanesi bedenin ucuna diğeri ise bedenin 1 karış gerisine köstek olarak bağlanır. Canlı olan kurtlardan bir tanesi cimrilik yapmadan ikiye bölünerek iki ayrı iğneye takılır. Olta suya ulaştığında yemler kuma oturacak ve doğal bir yemlenme alanı oluşacaktır.İpucu:
· Orta büyüklükte ki bir Mırmır oltaya çok sert vurur ancak gelirken fazla nazlanmadan gelir, bu yüzden balığı hemen kıyıya almak için acele etmeyin.
· Ağız yapısından ötürü iğneden çabuk düşmeye meyillidir. Kepçe kullanmanızı tavsiye ederim.
· Oltaya vuran balığı tasmaladığınızda oltayı gergin tutarak 2 saniye kadar bekleyin. Bu durumda havalanan diğer yemi gören sürüdeki bir başka balığı yakalama şansınız doğacaktır.
· Gereğinden fazla ve küçük balık avlamanın gelecek nesiller için tehlike oluşturduğunu sakın unutmayın.